آب بهداشتی و استخرها

امروزه تنوع تفریحات مختلف برای سلامت و شادی افراد روز به روز در حال افزایش است. از جمله این تفریحات می توان به استخرها و پارک‌های آبی اشاره کرد که قطعا برای تضمین سلامت، آسایش و شادی مردم نیاز به کیفیت بسیار بالایی دارند.

تصور کنید که روزانه چند هزار نفر از استخر و یا پارک‌های آبی عمومی استفاده می‌کنند و هر کدام از این افراد هنگام شنا کردن و یا استحمام ناخواسته آلودگی‌های بسیار زیادی از خود را به آب انتقال می‌دهند.

حال این آلودگی‌ها می‌تواند شامل موارد مختلفی مانند میکرو ارگانیزم‌ها، مواد آلی (که از ترشحات بزاق دهان، بینی و گوش به آب منتقل می‌شود)، ویروس‌ها، آمونیاک، ذرات موجود بر روی پوست خشک و یا سر( شوره سر)، خون ناشی از زخم موجود بر روی پوست، انواع قارچ و باکتری و یا مواد آلی موجود در محصولات پوستی مانند کرم ضد آفتاب، که ورود هر کدام از آن‌ها می‌تواند آلودگی‌های بسیار زیادی را به همراه داشته باشد و سلامت فرد را به خطر بیاندازد. از این رو گندزدایی آب استخرها از طریق روش های موثر و کارآمد بسیار مهم می باشد. کلر یکی از مهم ترین ماده های گندزدا در صنعت آب و فاضلاب به شمار می رود که کارایی بسیار بالایی را دارا می باشد.

استخرها

محصول APCLOR-Br شرکت آتیه پردازان شریف با تولید سدیم هیپوکلریت (آب ژاول) از طریق الکترولیز آب نمک در محل گزینه ای مناسب برای استخرها، دریاچه های مصنوعی، پارک های آبی و… می باشد. محصول تولیدی از طریق الکترولیز نمک دارای مولدهایی است که طی فرآیند شیمیایی الکترولیز، هیپوکلریت اسید تولید کرده و به طور کامل آب را استریل و گندزدایی می نماید. کلر تولیدی برای تصفیه آب حتی در مقیاس‌های کوچک مانند استخرهای خانگی نیز محبوبیت بسیار زیادی دارد و مزیت بسیار خوب آن نسبت به کلر معمولی این است که میزان pH آب را زیاد تغییر نمی‌دهد و سوزش کمتری را فرد در پوست و چشم خود احساس می‌کند.

مزایا

پایین بودن سطح کلر آب

  • با توجه به این که ژنراتورهای دستگاه  های الکترولیز نمکی کلر مورد نیاز برای آب استخر را از الکترولیز کردن نمک ایجاد می کنند و هیچ نیازی به اضافه کردن کلر به آب به صورت فیزیکی نمی باشد ، لذا محتوای کلرین نسبت سایر روش های گندزدایی در آب استخر پایین تر است.

مناسب برای پوست و مو

  • با توجه به این که میزان محتوای کلر در استخرهایی که از روش الکترولیز نمکی استفاده می شود به نسبت سایر روش ها پایین تر است ، آب این استخر ها برای پوست و موی انسان ( به خصوص پوست های حساس ) و کودکان مناسب تر می باشد .
استخرها

پایین بودن میزان نمک در آب

  • برخلاف تصور، میزان نمک در آب به قدری است که برای شناگران لذت بخش می باشد، به عنوان یک قاعده میزان شوری آب در این استخرها به اندازه اشک چشم انسان می باشد .

تعمیر و نگهداری آسان

  • نکته بسیار مهم این است که هزینه تامین و نصب دستگاه الکترولیز نمکی به نسبت بقیه تجهیزات گندزدایی نسبتا بالا است اما پس از نصب و راه اندازی این دستگاه نیاز به افزودن هیچ ماده شیمیایی اضافه به آب نیست و همین امر موجب صرفه جویی فراوان در هزینه های ماهیانه و سالیانه خواهد شد. از طرفی اگر به مدت چند هفته هیچ استفاده ای از استخر نشود به دلیل نمک موجود در آب، هیچ خبری از جلبک در آب استخر نخواهد بود و رنگ آب به هیچ وجه تغییر نخواهد کرد.

سایر کاربردها

فهرست